ISO 14644-1 czy niższa norma w pomieszczeniach czystych?

Zachowanie odpowiednich norm czystości w pomieszczeniach produkcyjnych pozytywnie wpływa na pozycję firmy oraz jej konkurencyjność. Bardzo często są to wymagania także klientów, którzy chcą otrzymywać wyroby najwyższej jakości. Środowisko międzynarodowe przygotowało szereg instrukcji, które składają się na poszczególne normy. Najwyższą kategorią jest ISO 14644-1, która stawia dość wygórowane wymagania. Czy opłaca się je spełniać?

Czy warto ubiegać się o normę ISO 14644-1?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Przede wszystkim dlatego, że daje ona największą pewność klientom, co do jakości wytwarzanych produktów. W branży farmaceutycznej, spożywczej czy przemyśle wysokiej technologii – w szczególności przy wytwarzaniu elektroniki, jakiekolwiek zanieczyszczenia mogą negatywnie odbić się na jakości. Mniej restrykcyjne niż ISO 14644-1 normy dopuszczają większe odchylenia w pomiarach oraz większe cząstki poszczególnych substancji w powietrzu.

Czego potrzeba do spełniania wymogów ISO 14644-1?

Przede wszystkim trzeba dobrze oddzielić pomieszczenie czyste w sposób dokładny od działania czynników zewnętrznych. Przy tak wyizolowanej przestrzeni potrzebne są specjalistyczne urządzenia, które pozwalają na kontrolę ciśnienia, temperatury, wilgotności czy filtrację powietrza. ISO 14644-1 wymaga badań spełniania poszczególnych parametrów minimum co 6 miesięcy, chociaż w przypadku niektórych z nich zalecana jest stała kontrola. Wszystko po to, aby nie dochodziło do znacznych odchyleń od optymalnych warunków.

2 thoughts on “ISO 14644-1 czy niższa norma w pomieszczeniach czystych?

  1. Świetnie się to czyta! Czy zauważyliście jakieś zmiany po wprowadzeniu normy ISO 14644-1?

Możliwość komentowania jest wyłączona.