ISO 14644-1 w procesie produkcyjnym

Zachowanie standardów czystości w procesie produkcyjnym daje ogromne korzyści zarówno producentowi, jak i klientom firmy. Często to właśnie kontrahenci stawiają takie warunki, przez co trzeba się do nich dostosowywać. Branża spożywcza, farmaceutyczna, szpitale i przychodnie, a także nanotechnologia i elektronika o wysokim stopniu zaawansowania wymagają właśnie takiego środowiska. Najwyższym stopniem jest norma ISO 14644-1, która zawiera konkretne parametry do spełnienia.

Spełnienie ISO 14644-1 jako normy produkcyjne

To międzynarodowy standard, dzięki czemu uznawany jest nie tylko w Polsce oraz Europie, ale także na całym świecie. Są to równe przepisy dla wszystkich przedsiębiorstw, dzięki czemu pozwalają na sprawiedliwą konkurencję. Pomieszczenia czyste dzieli się na dwie strefy, z których dużo ważniejsze jest zaplecze technologiczne. To właśnie miejsce, gdzie znajdują się urządzenia do kontroli ciśnienia, wilgotności, temperatury oraz filtrowania powietrza jest sercem przestrzeni, której przyznano normę ISO 14644-1.

Działanie instalacji przy normach ISO 14644-1

Bardzo ważne jest poważne sprawdzenie poprawności działania instalacji wentylacyjnej, gdyż to ona zapewnia tam dopływ powietrza. Od zewnątrz oddzielają je specjalistyczne śluzy. Jeżeli chodzi o poszczególne normy, na ich przyznanie wpływa zdecydowanie częstotliwość kontroli poszczególnych parametrów, dopuszczalna rozbieżność między pomiarami, powierzchnia badań (procent pow. pomieszczenia) oraz wielkość cząstek, które mogą się tam znajdować. Wszystkie parametry ISO 14644-1 dostępne są publicznie w dokumentacji.

2 thoughts on “ISO 14644-1 w procesie produkcyjnym

  1. Dziękuję za kolejny świetny artykuł. Jak duże macie pomieszczenie czyste z normą ISO 14644-1?

Możliwość komentowania jest wyłączona.