Jaka powinna być temperatura pasteryzacji

Domowe przetwory w słoikach to świetne rozwiązanie na zamknięcie bogactwa smaków lata i jesieni! Aby pokonać wszelkie drobnoustroje chorobotwórcze oraz aby wyroby zachowały świeżość na długi czas, należy przeprowadzić odpowiednio proces pasteryzacji. W przeciwnym wypadku nasze starania pójdą na marne.

Pasteryzacja (inaczej wekowanie) polega na konserwacji żywności. Chroni ją przed zepsuciem, dzięki czemu możemy cieszyć się nią nawet kilka lat. Jednocześnie zachowywany jest cały smak i bogactwo właściwości odżywczych. Cały proces polega na podgrzewaniu przetworów w temperaturze od 60°C do 100°C, (ale nie większej!). Czas pasteryzacji jest zależny od produktów, jakie poddawane są temu procesowi. Natomiast dokładna temperatura uwarunkowana jest od wybranej metody pasteryzacji. Wyróżniamy trzy rodzaje:

  • pasteryzacja przetworów na sucho, czyli w piekarniku
  • pasteryzacja przetworów na mokro, czyli gotowanie słoików z domowymi wyrobami w garnku
  • pasteryzacja w zmywarce

W przypadku pierwszej metody używamy termoobiegu, którego ustawiamy na 130 stopni. Słoiki wkładamy jeszcze do nienagrzanego piekarnika, w równym odstępie, na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Oczywiście dnem do dołu. Cały proces trwa 30-40 minut.

Podczas wekowania przetworów na mokro, temperatura pasteryzacji powinna wynosić maksymalnie 100 stopni, wystarczy 15-25 minut.

W przypadku pasteryzacji w zmywarce, słoiki układamy dnem do góry, po czym urządzenie nastawiamy na program o najwyższej temperaturze (zazwyczaj jest to 70°C).

2 thoughts on “Jaka powinna być temperatura pasteryzacji

Możliwość komentowania jest wyłączona.