Przy wydzielaniu czystych przestrzeni na terenie firmy trzeba wykorzystać materiały najwyższej jakości. Bardzo ważny jest projekt początkowy przestrzeni, który zapewnia jej optymalne wykorzystanie. To na tym etapie planuje się rozkład drzwi i okien, dobiera najlepszą posadzkę, a także wybiera jedną z metod wentylacji. Jak buduje się i projektuje pomieszczenia czyste z normą ISO 14644-1?
Pomieszczenia czyste, czyli materiały budowlane najwyższej jakości
Powinno się wykorzystywać najlepsze dostępne na rynku rozwiązania. Muszą być odporne na uszkodzenia chemiczne i fizyczne, a także charakteryzować się ogromną trwałością. Okładziny ścian i sufitów powinny zostać zrobione z płyt wielowarstwowych, które skutecznie blokują dostęp niepożądanych drobnoustrojów i drobinek do pomieszczeń czystych z ISO 14644-1. Konstrukcja musi być bardzo sztywna, aby nie powstały w niej żadne przerwy.
Akcesoria w pomieszczeniach czystych
Okna muszą mieć dodatkową szybę zabezpieczającą, a drzwi – podobnie jak okładzina posadzki i ścian – muszą zabezpieczać pomieszczenie przed działaniem czynników zewnętrznych. Wszystkie powierzchnie powinny być maksymalnie gładkie i odporne na ścieranie. Oświetlenie, aby nie zaburzało temperatury oraz naświetlenia pomieszczenia czystego ISO 14644-1 powinno być barwy białej, wykonane w technologii fluorescencyjnej.
Bardzo dużą uwagę należy przyłożyć do wyboru odpowiedniej jakości oraz ilości filtrów HEPA, które zatrzymują bakterie i drobinki zawieszone w powietrzu. Trzeba też dobrać odpowiednią technologię wentylacji wnętrza.
Jeden z ciekawszych artykułów, które czytałem! Jakie drzwi i okna pomagają wypełnić ISO 14644-1?
Nie wiedziałam, że projektowanie jest tak ważne! Do którego elementu powinno się przyłożyć szczególną uwagę, aby dostosować się do norm ISO 14644-1?