Pasteryzowanie na sucho

Proces pasteryzacji od wieków stosowany przez gospodynie domowe jest świetnym sposobem na zachowanie bogactwa smaków sezonowych warzyw i owoców. Co więcej, takie wyroby są gwarancją zdrowia, gdyż nie zawierają wszelkich polepszaczy czy barwników.

Jedną z metod wekowania jest pasteryzacja na sucho, czyli w piekarniku. Dzięki niej przetwory są w stanie przetrwać w spiżarni przez wiele miesięcy. Jak taki sposób wygląda w praktyce?

Pasteryzacja w piekarniku

Korzystając z tej metody sprawdzą się najlepiej słoiki typu twist-off. Nie mogą być popękane ani wyszczerbione. Każde uszkodzenie może spowodować, że przetwory nie będą szczelnie zabezpieczone i utracą smak oraz świeżość. W takim przypadku uzyskamy efekt odwrotny od zamierzonego.

  • Słoiki myjemy i wyparzamy, a następnie osuszamy. Wypełniamy je zawartością przetworów, zachowując 3 cm odstępu od zakrętki. Ustawiamy wieczkiem do góry na blaszce przykrytej bawełnianą ściereczką lub papierem do pieczenia, pamiętając o tym, aby słoiki nie stykały się ani nie dotykały żadnej ze ścian piekarnika.
  • Temperatura pasteryzacji zależna jest od temperatury przetworów. Jeśli przestygły, wkładamy je do jeszcze nienagrzanego piekarnika. Jeśli nie, trzeba poczekać aż się nagrzeje. Zazwyczaj temperatura pasteryzacji na sucho powinna wynosić 120 stopni (termoobieg) lub 130 stopni (góra-dół).

Czas trwania wekowana przetworów w piekarniku powinna wynosić 20-30 minut. Po tym czasie otwieramy drzwiczki i czekamy, aż słoiki przestygną. Należy przechowywać je w suchym i bezpiecznym, zacienionym miejscu (może być piwnica).

2 thoughts on “Pasteryzowanie na sucho

Możliwość komentowania jest wyłączona.