Pasteryzacja na mokro

Pasteryzacja jest procesem polegającym na konserwacji żywności. Taka praktyka jest stosowana nie tylko przez gospodynie domowe, ale także w zakładach przetwórstwa spożywczego. Głównym celem pasteryzacji jest zabicie drobnoustrojów chorobotwórczych oraz przedłużenie terminu ważności produktów, za pomocą ich podgrzewania, zazwyczaj do temperatury nieprzekraczającej 100°C. W ten sposób również pokrywy w wekach zasysają się, umożliwiając łatwy dostęp do zawartości słoików. Dzięki tej czynności możemy ograniczyć marnowanie jedzenia, ale także wzbogacić się o zapasy – przetwory przechowywane w chłodnych i suchych miejscach mogą przetrwać nawet kilka lat!

Jak pasteryzować słoiki?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że proces jest łatwy i powinien sobie z nim poradzić dosłownie każdy. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, aby proces pasteryzacji przebiegł prawidłowo. W przeciwnym wypadku, nawet niewielki błąd może skutkować przetrwaniem drobnoustrojów chorobotwórczych.

Pasteryzacja na mokro

Jak więc się do tego zabrać? W czyste i wysuszone słoiki umieszczamy dany produkt (należy zostawić 2-3cm wolnej przestrzeni pod nakrętką). Trzeba mieć na uwadze, że naczynie musi być na tyle duże, aby słoiki nie stykały się ze sobą ani ze ściankami garnka. Aby zminimalizować ryzyko ich pęknięcia w trakcie pasteryzacji, warto wyłożyć dno garnka bawełnianą ściereczką. Następnie wlewamy wodę o temperaturze zbliżonej do przetworów na ¾ wysokości słoików. Czas całego procesu jest zależny od wielkości i rodzaju pasteryzowanych przetworów.

2 thoughts on “Pasteryzacja na mokro

  1. Pasteryzacja na mokro jest najczęstszą używaną przeze mnie metodą. Świetnie napisane!

Możliwość komentowania jest wyłączona.