Pomieszczenia czyste a układ wentylacji

To bardzo ważny element tego typu przestrzeni, które są praktycznie kompletnie odcięte od zewnętrznej przestrzeni. Jest to jedyny dopływ powietrza do wnętrza, co umożliwia ludziom pracę w komfortowych warunkach. Przez to, że po drodze jest wielokrotnie filtrowane pozbawia się je szkodliwych gazów, niepożądanych bakterii oraz drobnych cząsteczek, mogących uszkodzić, chociażby delikatną elektronikę. Jakie są typy układów wentylacji jeśli chodzi o pomieszczenia czyste?

Trzy podtypy wentylacji w pomieszczeniach czystych

Mamy do czynienia z jednokierunkowym lub niejednokierunkowym przepływem powietrza. Pierwszy rodzaj zapewnia jednostajny ruch powietrza o stałej prędkości przez cały przekrój pomieszczenia. W drugim przypadku wymiana powietrza następuje na drodze jego mieszania z już obecnym w pomieszczeniu czystym, więc prędkość działania instalacji jest dynamicznie dostosowywane do aktualnych potrzeb. Możliwe jest również połączenie obu rodzajów i wówczas taki układ nazywa się mieszanym.

Kiedy bada się normy w pomieszczeniach czystych?

Badania warunków w pomieszczeniu należy przeprowadzić zaraz po wydzieleniu strefy czystej, z kompletnym wyposażeniem w stanie spoczynku oraz w warunkach normalnej pracy. Dopiero na podstawie tych trzech pomiarów można przyznać jedną z 9 norm, które są przydzielone do pomieszczeń czystych. Bardzo ważne jest regularne dbanie o stan wentylacji, gdyż odpowiada ona za dopływ czystego powietrza przez system filtrów, które wymagane jest do wytworzenia komfortowych warunków pracy.

2 thoughts on “Pomieszczenia czyste a układ wentylacji

  1. Doskonały artykuł. Jaki system napowietrzania wykorzystujecie w swoich pomieszczeniach czystych?

  2. Przeczytałem uważnie cały tekst i chciałbym zapytać jaką instalację klimatyzacyjną polecacie do pomieszczeń czystych?

Możliwość komentowania jest wyłączona.