Domowe przetwory, a pasteryzacja

Nie ma nic lepszego niż własnoręcznie przygotowywane przetwory. Dżemy, sałatki, soki czy marynowane grzyby to tylko niektóre z możliwości, jakie otrzymujemy w wyniku procesu pasteryzacji. To najlepszy i najpopularniejszy sposób na konserwację żywności, stosowany przez gospodynie domowe. Stanowi idealną możliwość długiego przechowywania produktów (nawet przez kilka lat!), przy odpowiednio przeprowadzonej pasteryzacji.

Proces pasteryzacji (inaczej wekowanie) polega na podgrzewaniu żywności w szczelnie zamkniętych słoikach, w temperaturze nie przekraczającej 100°C, aby zniszczyć wszelkie drobnoustroje chorobotwórcze. Dzięki temu możliwe jest nie tylko długie przechowywanie przetworów, ale także zachowanie ich wartości odżywczych.

Słoiki po dżemie czy po majonezie nie do końca sprawdzą się do ponownego wykorzystania na przetwory. Najlepiej użyć słoiki z zamknięciem typu twist, czyli te zakręcane. Dobrym rozwiązaniem są również słoiki typu weck z gumową uszczelką i metalowym klipsem. Należy jednak pamiętać o tym, że nie mogą być ani trochę wyszczerbione czy popękane.

Pasteryzacja może zachodzić na różne sposoby: na mokro (w garnku), na sucho (w piekarniku), a także w zmywarce. Wyróżniamy trzy rodzaje tego procesu:

  • pasteryzacja krótkotrwała (obróbka w temperaturze 72-75°C przez 15-25 sekund,
  • pasteryzacja niska długotrwała (obróbka w temperaturze 63-65°C przez 30 minut)
  • pasteryzacja wysoka krótkotrwała (obróbka w temperaturze 82-96°C przez 15-20 minut)
  • pasteryzacja momentalna (obróbka w temperaturze 80-90°C przez 5-25 sekund).

2 thoughts on “Domowe przetwory, a pasteryzacja

Możliwość komentowania jest wyłączona.