Aby zachować smaki lata i jesieni, najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest proces pasteryzacji. Znana od pokoleń, stosowana przez gospodynie domowe technika konserwacji żywności, dzięki której możemy przedłużyć termin ważności przetworów oraz pozbyć się wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych, wpływających na psucie się produktów. Jednym ze sposobów jest pasteryzacja na sucho, czyli wekowanie słoików w piekarniku.
Korzystając z tej metody sprawdzą się najlepiej słoiki typu twist-off. Nie mogą być popękane ani wyszczerbione. Każde uszkodzenie może spowodować, że przetwory nie będą szczelnie zabezpieczone i utracą smak oraz świeżość. W takim przypadku uzyskamy efekt odwrotny od zamierzonego.
- Słoiki myjemy i wyparzamy, a następnie osuszamy. Wypełniamy je zawartością przetworów, zachowując 3 cm odstępu od zakrętki. Ustawiamy wieczkiem do góry na blaszce przykrytej bawełnianą ściereczką lub papierem do pieczenia, pamiętając o tym, aby słoiki nie stykały się ani nie dotykały żadnej ze ścian piekarnika.
- Temperatura pasteryzacji zależna jest od temperatury przetworów. Jeśli przestygły, wkładamy je do jeszcze nienagrzanego piekarnika. Jeśli nie, trzeba poczekać aż się nagrzeje. Zazwyczaj temperatura pasteryzacji na sucho powinna wynosić 120 stopni (termoobieg) lub 130 stopni (góra-dół).
Czas trwania wekowana przetworów w piekarniku powinna wynosić 20-30 minut. Po tym czasie otwieramy drzwiczki i czekamy, aż słoiki przestygną. Należy przechowywać je w suchym i bezpiecznym, zacienionym miejscu (może być piwnica).
Nigdy nie pasteryzowałam w piekarniku, ale teraz na pewno się do tego zabiorę!
Świetny artykuł! Pasteryzacja w piekarniku jest najczęstszą wybieraną przeze mnie metodą.