Wszystkie pomieszczenia uznane za czyste, czyli tzw. clean roomy, są klasyfikowane zgodnie z obowiązującymi normami. Dzięki temu można obiektywnie ocenić, jakie standardy są spełniane i do tego w jakim stopniu. Różny może być też czas przeprowadzania kontroli – zaraz po wybudowaniu, w warunkach bez pracujących maszyn oraz podczas wykonywanych czynności. Dlaczego norma ISO 14644-1 jest tak ważna zarówno z punktu widzenia firmy produkcyjnej, jak i jej kontrahentów?
ISO 14644-1 gwarancją najwyższej jakości
Do każdej klasy przypisane są konkretne normy zanieczyszczeń oraz panujących w danej przestrzeni warunków. Tylko ich restrykcyjne przestrzeganie pozwala zachować najwyższe standardy produkcji. Tego typu warunki najczęściej wykorzystują firmy z przemysłu spożywczego, farmaceutycznego oraz specjalizujące się w wykonywaniu elementów związanych z wysoką technologią.
ISO 14644-1 – najwyższa kategoria
ISO 14644-1 to najwyższa z dziewięciu kategorii, której przestrzeganie wiąże się z bardzo restrykcyjnym podejściem. Podobnie jak w przypadku klas aż do numeru 5, większość parametrów należy mierzyć minimum raz na pół roku. Co ważne, liczy się także rozbieżność pomiaru, którą należy wziąć pod uwagę. W przypadku najwyższej normy trzeba brać pod uwagę 95% dokładność wskazań, która musi obejmować aż 90% powierzchni danej przestrzeni.
Zachowanie normy ISO 14644-1 zapewnia zarówno producentom, jak i klientom tych przedsiębiorstw najwyższą jakość produktów. Warto pamiętać o zastosowaniu wysokiej jakości osprzętu przy ich projektowaniu.
Dobry artykuł. Czy wy też macie przyznaną normę ISO 14644-1?
Pomieszczenia czyste są bardzo ważne. Jak przeprowadzacie badania przy normie ISO 14644-1 w swoich firmach?