Branża spożywcza bardzo często wymaga ścisłego przestrzegania wyspecjalizowanych warunków, zapewniających absolutną czystość i sterylne warunki. Nie chodzi tylko o produkcję, ale również prowadzenie badań, które dają miarodajne wyniki tylko w absolutnej czystości. Dlatego właśnie tzw. clean roomy to jedna z pierwszych inwestycji dla wielu przedsiębiorstw, które celują w intensywny rozwój. Jaką rolę pełnią pomieszczenia czyste w branży spożywczej?
Funkcja ochronna pomieszczeń czystych
Zastosowanie fachowych filtrów HEPA ogranicza wnikanie do wydzielonej przestrzeni cząstek stałych, które zanieczyszczają produkty. Co równie ważne, urządzenia filtrujące chronią wyroby spożywcze przed transportowanymi powietrzem bakteriami oraz szkodliwymi gazami. Przed ich wnikaniem chronią również śluzy bezpieczeństwa, chroniące dostępu do pomieszczeń czystych.
Kto wymaga utworzenia pomieszczeń czystych?
Bardzo często elementem determinującym przejście na tego typu normy produkcyjne są wymogi klientów, którzy chcą otrzymywać najwyższej jakości wyroby. Ich rozmiar nie ma znaczenia – mogą to być zarówno kilkumetrowe pomieszczenia, jak i ogromne hale produkcyjne. Dostęp do nich mają tylko przeszkoleni pracownicy, którzy muszą zadbać o utrzymanie odpowiednich standardów bezpieczeństwa. Pomieszczenia czyste klasyfikowane są zgodnie z normami ISO o oznaczeniu 14644, z dodatkiem klasy. Im wyższa, tym więcej wymogów formalnych oraz praktycznych. Częściej trzeba przeprowadzać także kontrole – minimalnie co pół roku. Jednak przejście na nowy standard produkcji daje wiele wymiernych korzyści.
Ciekawy tekst. Jakie filtry HEPA wykorzystujecie w pomieszczeniach czystych?
Jak dbacie o bezpieczeństwo w pomieszczeniach czystych?