Pasteryzacja w zmywarce – czy to możliwe?

Pasteryzacja wyrobów to doskonały sposób na przedłużenie ich świeżości. Można je spożywać nawet kilka lat po zawekowaniu. Nie ma przecież nic lepszego niż smak sezonowych owoców lub warzyw zamknięty w słoikach, po które możemy sięgać o dowolnej porze roku.

Pasteryzacja odbywa się poprzez podgrzewanie przetworów do temperatury nieprzekraczającej 100°C. Dzięki temu zabijane są drobnoustroje chorobotwórcze oraz enzymy, które mogą powodować psucie się produktów. Co więcej, stosując taką praktykę wzbogacamy się w zapasy, które nie tracą swoich wartości odżywczych.

Wśród popularnych metod, jakimi są pasteryzacja na sucho, czyli w piekarniku, pasteryzacja na mokro, czyli gotowanie słoików wypełnionych przetworami w garnku pojawia się również pasteryzacja w zmywarce. Na czym dokładnie polega?

  1. Zaczynamy od przygotowania słoików. Muszą być dokładnie umyte, wyparzone i wysuszone. Wolne od wszelkich wyszczerbień i uszkodzeń.
  2. Wypełniamy zawartość słoików naszym przetworem, na przykład bigosem czy zupą. Należy jednak pamiętać o tym, by zostawić 2-3cm wolnej przestrzeni od zakrętki. Brzegi dokładnie wycieramy. W przeciwnym przypadku w procesie pasteryzacji mogą ulegnąć rozszczelnieniu.
  3. Wstawiamy słoiki dnem do góry do zmywarki ustawionej na program o największej temperaturze. Zazwyczaj jest to 70 stopni. Oczywiście nie używamy żadnych płynów w trakcie pasteryzacji.
  4. Kiedy cykl się skończy, należy pozostawić zawekowane przetwory do wystygnięcia wieczkami do góry.

Gotowe! Prawda, że proste? Teraz można cieszyć się przetworami na bardzo długi czas.

2 thoughts on “Pasteryzacja w zmywarce – czy to możliwe?

Możliwość komentowania jest wyłączona.