Przygotowanie przetworów – pasteryzacja

Pragniesz zamknąć smak sezonowych owoców lub warzyw w słoikach? Nic trudnego! Przygotowanie przetworów za pomocą pasteryzacji to świetne rozwiązanie i ogrom korzyści.

Pasteryzacja to proces polegający na konserwacji żywności. Głównym jej celem jest zabicie drobnoustrojów chorobotwórczych oraz przedłużenie terminu ważności produktów, za pomocą ich podgrzewania, zazwyczaj do temperatury nieprzekraczającej 100°C. W ten sposób również pokrywy bądź gumy w wekach zasysają się, umożliwiając łatwy dostęp do zawartości słoików. Dzięki procesu pasteryzacji możemy uzyskać wyroby, których smakiem możemy cieszyć się przez bardzo dłuższy czas.

Czas pasteryzacji jest zależny od produktów, jakie poddawane są temu procesowi. Natomiast dokładna temperatura uwarunkowana jest od wybranej metody pasteryzacji. Wyróżniamy trzy rodzaje:

  • pasteryzacja przetworów na sucho, czyli w piekarniku
  • pasteryzacja przetworów na mokro, czyli gotowanie słoików z domowymi wyrobami w garnku
  • pasteryzacja w zmywarce

W przypadku pierwszej metody używamy termoobiegu, którego ustawiamy na 130 stopni. Słoiki wkładamy jeszcze do nienagrzanego piekarnika, w równym odstępie, na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Oczywiście dnem do dołu. Cały proces trwa 20-30 minut.

Podczas wekowania przetworów na mokro, temperatura pasteryzacji powinna wynosić maksymalnie 100 stopni, wystarczy 15-25 minut.

W przypadku pasteryzacji w zmywarce, słoiki układamy dnem do góry, po czym urządzenie nastawiamy na program o najwyższej temperaturze (zazwyczaj jest to 70°C).

Pasteryzację można również przeprowadzić w temperaturach ponad 100C, ale wówczas ptrzeby nam będzie autoklaw.

2 thoughts on “Przygotowanie przetworów – pasteryzacja

Możliwość komentowania jest wyłączona.