ISO 14644-1 – jakie trzeba spełnić wymagania?

Aby dane pomieszczenie uzyskało odpowiednią normę i można je było powszechnie uznać za czyste, trzeba spełnić szereg wymogów formalnych, z których część wymaga nieustannych interwencji. Poszczególne strefy wymagają ciągłych lub okresowych kontroli, które mają potwierdzić poprawne wskazania poszczególnych parametrów. Jak otrzymać i utrzymać normę ISO 14644-1?

ISO 14644-1 – sposoby kontroli warunków

Istnieje kilka metod sprawdzania warunków panujących w pomieszczeniu, takich jak poziom zanieczyszczeń, temperatura, wilgotność, naświetlenie czy ciśnienie. Podstawową metodą jest nieustanna kontrola poszczególnych parametrów. Jednak dla norm ISO o klasie powyżej 5 minimalny czas pomiędzy badaniami wynosi 6 miesięcy. W związku z wymaganiami normy ISO 14644-1 trzeba brać pod uwagę rozbieżność między pomiarami o maksymalnej niedokładności 95%. Przebadane musi zostać co najmniej 90% danej powierzchni.

Newralgiczne punkty przy normie ISO 14644-1

Zaleca się szczególne badanie w wymiarze raz w roku różnicy ciśnień oraz parametry przepływu powietrza. Bardzo ważne jest dbanie o ilość pojawiających się zanieczyszczeń, których maksymalne dopuszczalne wartości pojawiają się w tabelce dołączonej do normy ISO 14644-1. Do spełnienia tych wymogów potrzebne są specjalistyczne urządzenia, z których najważniejszym jest sprzęt do filtracji powietrza ze specjalnym filtrem HEPA. Weryfikacja pomieszczeń odbywa się w trzech momentach – zaraz po wybudowaniu, w momencie kiedy nie odbywa się tam praca lub w czasie normalnego funkcjonowania. Oprócz urządzeń wymagani są również przeszkoleni pracownicy.

2 thoughts on “ISO 14644-1 – jakie trzeba spełnić wymagania?

Możliwość komentowania jest wyłączona.