Pasteryzacja mleka – co warto o niej wiedzieć?

Surowe mleko nie jest produktem będącym w pełni czystym mikrobiologicznie. Dlatego tak ważna jest pasteryzacja, która zniszczy wszelkie drobnoustroje. Dzięki niej możemy uniknąć także mikroorganizmów, znajdujących się w takim mleku, które stanowią zagrożenie dla życia ludzkiego. Mowa tu o np. Salmonelli. Kluczowa jest również wiedza, skąd takie mleko pochodzi i jakie warunki panują podczas jego produkcji.

Pasteryzacja mleka

Pasteryzacja mleka polega na podgrzewaniu go w temperaturze do 72,5°C przez minimum 15 sekund. Dzięki temu pozbywamy się wszelkich bakterii i drobnoustrojów do poziomu gwarantującego bezpieczeństwo podczas jego spożywania. Drugim rozwiązaniem jest sterylizacja metodą UHT, czyli krótkotrwałe poddanie mleka na działanie temperatury 135-150°C przez 1-3 sekundy. Alternatywnie można przeprowadzić proces w autoklawie.

W obu przypadkach nie ulega w mleku zmiana zawartości białka, tłuszczu, protein, cukru mlecznego (laktozy) oraz składników mineralnych. Należy także pamiętać, że w obu stosowanych metodach po uzyskaniu pożądanej temperatury, mleko musimy jak najszybciej schłodzić, aby zredukować czas, w jakim mogłyby namnożyć się patogeny (czynniki odpowiedzialne za wywoływanie chorób). W tym celu można włożyć garnek ze spasteryzowanym mlekiem do miski wypełnionej zimną wodą i pilnować, by jego temperatura spadła do około 21°C.

Niektórzy naukowcy uważają, że mleko jest zbędnym produktem dla dorosłych i nie przynosi większych korzyści. Natomiast reszta lekarzy jest tego zdania, że mleko jest bogate w zawartość różnych składników odżywczych, odpowiadających za prawidłową pracę układu nerwowego, a także zmniejszających ryzyko różnych chorób.

Monika: Świetny artykuł! Zostały uwzględnione najważniejsze informacje.

Kamila: Można po przeczytaniu artykułu wywnioskować wiele cennych informacji.

2 thoughts on “Pasteryzacja mleka – co warto o niej wiedzieć?

Możliwość komentowania jest wyłączona.