Proces pasteryzacji w warunkach domowych

Nie ma nic lepszego niż domowe wyroby, takie jak soki, dżemy czy przeciery pomidorowe, po które możemy sięgnąć o dowolnej porze roku. Aby cieszyć się smakami sezonowych warzyw lub owoców, warto zastosować proces pasteryzacji w warunkach domowych.

Proces pasteryzacji jest techniką konserwacji, polegającej na podgrzewaniu produktów spożywczych, zamkniętych w słoikach, w temperaturze nieprzekraczającej 100°C. Dzięki takiej praktyce zwalczamy wszelkie drobnoustroje chorobotwórcze oraz enzymy, które mogłyby przyczynić się do psucia się przetworów. Wekowanie powoduje, że możemy cieszyć się domowymi wyrobami nawet kilka lat. Warto również podkreślić, że podczas takiego procesu wszelkie wartości odżywcze zostają zachowane.

Pasteryzacje możemy przeprowadzić na kilka sposobów: na mokro (w garnku), na sucho (w piekarniku), a także w zmywarce. Wyróżniamy trzy rodzaje tego procesu:

  • pasteryzacja krótkotrwała (obróbka w temperaturze 72-75°C przez 15-25 sekund,
  • pasteryzacja niska długotrwała (obróbka w temperaturze 63-65°C przez 30 minut)
  • pasteryzacja wysoka krótkotrwała (obróbka w temperaturze 82-96°C przez 15-20 minut)
  • pasteryzacja momentalna (obróbka w temperaturze 80-90°C przez 5-25 sekund).

Niezależnie od wybranej metody, należy po przeprowadzonym procesie pasteryzacji, przewrócić słoiki do góry dnem (wyjątek stanowią słoiki typu week) i poczekać aż ostygną. Trzeba mieć także na uwadze, aby dokładnie pilnować czas obróbki termicznej. W przeciwnym wypadku, skutek może być odwrotny od zamierzonego. Smak może się pogorszyć, a wartości odżywcze zostaną utracone.

2 thoughts on “Proces pasteryzacji w warunkach domowych

Możliwość komentowania jest wyłączona.