Pomieszczenia czyste – czym są?

W wielu firmach potrzebne są sterylnie czyste warunki pracy. Polskie oraz światowe normy jasno określają warunki, jakie trzeba spełnić, aby pomieszczenia objęte takimi restrykcjami uznać za tzw. clean room. Często takie założenia nakładają na firmy produkcyjne oraz usługowe nie tylko wewnętrzne przepisy, ale również wymagania poszczególnych kontrahentów. Czym dokładnie są pomieszczenia czyste i co można w nich kontrolować?

Pomieszczenia czyste – porządek i absolutna kontrola

Dzieli się ono najczęściej na dwie sekcje:

  • pierwsza z nich to oddzielone od zewnątrz przy pomocy odpowiednich materiałów budowlanych;
  • druga – zawiera jednostkę chłodzącą oraz filtrującą. Absolutnym wymogiem są filtry HEPA, które zapewniają najwyższą jakość zabezpieczania przed wpadającymi do pomieszczeń pyłami. Muszą się tu również pojawić urządzenia ogrzewające powietrze oraz regulujące jego wilgotność.

Pomieszczenia czyste mogą przyjąć różne rozmiary – od niewielkich pomieszczeń aż po całe hale produkcyjne. Służą do wykonywania eksperymentów laboratoryjnych w szczególnych warunkach, a także produkcji elektroniki o wysokim stopniu zaawansowania, takich jak procesory komputerowe.

Ciąg dalszy wymagań w pomieszczeniach czystych

Kolejnym wymogiem jest specjalistyczne wyposażenie, które nie może generować dodatkowych zanieczyszczeń, gdyż system filtracyjnych chroni tylko przed ich napływem ze środowiska zewnętrznego.

W wielu branżach pomieszczenia czyste to gwarancja jałowych, bezpiecznych warunków, które wpływają bezpośrednio na jakość wytwarzanego tam towaru.

2 thoughts on “Pomieszczenia czyste – czym są?

  1. Świetnie się to czytało. Czekam na dalsze informacje związane z pomieszczeniami czystymi.

  2. Bardzo dobry artykuł. Czy pomieszczenia czyste rzeczywiście dają przewagę nad konkurencją?

Możliwość komentowania jest wyłączona.